15 Haziran 2021 Salı

“Yüksek kalitede paslanmaz çelik üretimi yaparak yerli üretimin gücüyle, müşterilerimize en hızlı şekilde ürün tedarik etmeyi hedefliyoruz”

“Yüksek kalitede  paslanmaz çelik  üretimi yaparak  yerli üretimin gücüyle,  müşterilerimize  en hızlı şekilde  ürün tedarik etmeyi  hedefliyoruz”

Posco Assan TST CAO’su Ufuk Özdemir:

“Yüksek kalitede paslanmaz çelik üretimi yaparak yerli üretimin gücüyle, müşterilerimize en hızlı şekilde ürün tedarik etmeyi, yerinde teknik destek vermeyi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz”

Yılın ilk çeyreğini hedefleri doğrultusunda tamamladıklarını belirten Posco Assan TST CAO’su Ufuk Özdemir, Türkiye’nin ilk ve tek paslanmaz çelik üreticisi olarak müşterilerine yüksek kalitede paslanmaz çelik ürünleri tedarik ettiklerinin altını çizdi. Özdemir, sorularımızı yanıtladı.


Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 

Şirketimiz Türkiye’nin ilk ve tek paslanmaz çelik üreticisi olup, ülkemizin paslanmaz çelik ihtiyacını karşılamak ve ithalata dayalı olan bir sektörü, yerli üretim ile ihracat yapar hale getirmek amacıyla kurulmuştur. Yüksek teknolojiye sahip makina parkurlarımız tarafından üretilen ürünler hayatın her alanında kullanılmaktadır. Beyaz eşya, otomotiv, ev ve mutfak alet ve gereçleri, makine parçaları, asansör, mimari iç ve dış uygulamaları, ısı rezistansları, boru hattı, kimyasal ve gübre üretim ekipmanları, gıda işleme endüstrileri, gaz ve petrol hatları, nükleer yakıt işleme tesisleri vb. farklı sektörlere ürün vererek ülkemizin birçok sanayi kuruluşu için stratejik tedarikçi konumundayız.

2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

2021 yılının ilk çeyreğini değerlendirecek olduğumuzda üretim ve satış anlamında hedeflerimizi gerçekleştirmiş durumdayız. Pandemi döneminde olduğu gibi 2021 yılının ilk çeyreğinde de müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı sürede karşılamak için 24 saat üretim prensibiyle çalışmaktayız. Bu aslında şirketimizin Türkiye için ne kadar önemli bir stratejik yatırım olduğunun göstergesidir. Daha önce yurt dışından çok uzun sürelerde tedarik edilen ürünler şirketimizin kuruluşu ile birlikte çok kısa sürelere inmiştir. Bu sayede müşterilerimiz rakipleri ile rekabette büyük avantajlar sağlamaktadır.

Posco Assan olarak yüksek kalitede paslanmaz çelik üretimi yaparak; yerli üretimin gücüyle müşterilerimize en hızlı şekilde ürün tedarik etmeyi, yerinde teknik destek vermeyi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.

2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

Şirket olarak yıllık 300 bin ton üretim kapasitemiz bulunmaktadır. 7 gün 24 saat esasına göre üretimini gerçekleştiren şirketimizin üretim planları, paslanmaz çelik sektöründe yaşanan gelişmeler takip edilerek belirli dönemlerde revize edilmektedir. 2021 yılında da ülkemizin menfaatleri doğrultusunda iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretimimizi aksatmadan sürdüreceğiz. Bu bakımdan stratejik öneme sahip olan Türkiye’nin dış ticaret açığının kapanmasında önümüzdeki yıllarda da öncü firmalardan biri olmaya devam edecektir.


2021 yılı satış hedefiniz nedir? Yurtiçi ve ihracat olarak değerlendirir misiniz?

Koronavirüs salgınının tüm sektörlerde olduğu gibi paslanmaz çelik sektörüne de etkileri oldu. 2020 yılının son çeyreğinde yaşanan toparlanma ile birlikte hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirdik. 2021 yılı için ise satışlarımızı ağırlıklı olarak iç piyasanın taleplerini karşılamaya, hedef pazarlarımıza ihracat yapmaya devam edeceğiz. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için gerekli aksiyonlarımızı hayata geçireceğiz.  

Eklemek istedikleriniz…

Posco Assan olarak 2021 yılında kuruluşumuzun 10. yılını kutluyoruz. 10 yıllık süreç ile Türkiye, dışarıya bağımlı olan paslanmaz çelik sektörünü ihracat yapar konuma gelmiştir. İhracatın yanı sıra ülkemiz için stratejik öneme sahip pek çok müşterimize hızlı teslimat ile rekabette avantajlı konumda olmalarını sürdüreceğiz.

İş sağlığı ve güvenliği alanında yürüttüğümüz farkındalık kampanyaları ve çalışmalar ile sektörümüzde rol model olmaya devam ediyoruz. British Safety Council tarafından bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Uluslararası İş Güvenliği Ödülleri (International Safety Awards) değerlendirmesinde ISA 2021 Ödülü'nü almaya hak kazandık. Dünyanın önde gelen şirketlerinin katıldığı ve Türkiye’den 100’ün üzerinde firmanın yer aldığı bu prestijli organizasyonda iş sağlığı, güvenlik ve refah konularında göstermiş olduğumuz performansımız ile 2021 yılında metal sektöründe ödül kazanan tek Türk firması olmanın gururunu yaşıyoruz. 

Paslanmaz çelik kullanarak katma değerli sanayi ürünleri geliştirmek isteyen tüm üreticiler, ihracatçılar ve girişimciler bizlere kurumsal web sitemiz üzerinden ulaşabilirler. Türkiye’nin ilk ve tek paslanmaz çelik üreticisi olarak iş ortaklarımız ile birlikte ülkemiz için üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.