15 Haziran 2021 Salı

TATMETAL

TATMETAL

Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek:

“25 yıldır sürdürülebilir büyüme 

stratejisiyle, Türkiye’nin 74’üncü büyük sanayi kuruluşu olarak ülke ekonomisine güç katmaya devam ediyoruz”


Ülkemizin lider firmaları arasında yer alan Tat Metal, 2021’de yüzde 35 seviyelerinde bir büyüme ve 1 milyon tonun üzerinde üretim hedefliyor. Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek ile firmaları ve 2021 vizyonları hakkında konuştuk.

2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?
2020 bizim için 2019’da sergilediğimiz başarılı performansın motivasyonuyla yolumuza devam ettiğimiz, sadece üretim piyasalarında değil, küresel ekonomide yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen, verimli ve güçlenerek çıktığımız bir yıl oldu. Pandemi dönemi zorlayıcı bir dönem olmasına rağmen üretim ve sevkiyatlarımızda hiçbir sorun yaşamadık. 2021 yılına da yoğun bir tempoda başladık. Her yıl yüzde 25-30 oranında sürdürülebilir bir şekilde büyüyen ve büyüdükçe kazandığını yine yatırıma dönüştüren bir kurumuz. Çeliğin çağımızın endüstriyel ihtiyaçları doğrultusunda bir vazgeçilmez olmaya devam edeceğini düşünürsek, bu yıl da bu talebi karşılamak üzere küresel vizyonumuzla sürdürülebilir hizmet sağlamayı ana rotamız olarak belirliyoruz. 

2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?
Son teknolojileri kullandığımız üretim tesislerimizde; yıllık asitleme kapasitesi 1,5 milyon ton/yıl olan PLTCM hattımızda sıcak haddelenmiş asitlenmiş ve soğuk haddelenmiş sac üretebiliyoruz, yıllık üretim kapasitesi 750 bin ton/yıl olan galvaniz hatlarımızda galvanizli sac ve 200 bin ton/yıl olan boya hattımızda da boyalı sac üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl yüzde 35 seviyelerinde bir büyüme gerçekleştirerek üretim kapasitemizi artırmayı ve 1 milyon ton üzerinde ürün üretmeyi hedefliyoruz.

2021 yılı satış hedefiniz nedir? Yurtiçi ve ihracat olarak değerlendirir misiniz?
2021 yılı bizim için ayrı bir önem taşıyor çünkü bu yıl 25’inci yılımızı kutluyoruz. 25 yıldır sürdürülebilir büyüme stratejisiyle, Türkiye’nin 74’üncü büyük sanayi kuruluşu olarak ülke ekonomisine güç katmaya devam ediyoruz. Ülke ekonomimizin büyümesinde imalat sanayi, sanayide ise çelik lokomotif güçler arasında yer alıyor. Çelik ayrıca ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinin de başında geliyor. Biz de demir çelik sektöründe global bir oyuncu olarak 6 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin yaklaşık yüzde 35’lik bir kısmını ihraç ediyoruz. Bu seneki satış hedefimiz ise 1 milyon tonun üzerinde.

Bu yıl için öncelik vereceğiniz ve yoğunlaşacağınız bölge ve pazarlar var mı?
İhracatta giderek geliştiğimiz, hızla büyüdüğümüz yerler arasında Avrupa ülkeleri başta geliyor. Pandemi döneminde, bildiğiniz gibi, kısıtlamaların da etkisiyle Avrupa’ya ihracatta bazı sıkıntılar yaşandı. Ancak bu süreci de başarıyla atlatarak ihracatımıza devam ettik.  Bu yıl da ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmeye dünya genelinde ihracatımızı artırmaya odaklanacağız.