12 Ağustos 2022 Cuma

NURİŞ TEKNOLOJİ

NURİŞ TEKNOLOJİ

Nuriş Teknoloji Genel Müdürü Okan Demirel:
“2022 yılı stratejilerimizi yurtdışı pazarımızı genişletmek ve ihracatımızı arttırma yönünde belirledik”

Konvansiyonel ve yeni nesil invertör tabanlı kaynak makineleri ile metal imalatı yapan tüm sektörlere çözüm sunan Nuriş, 2022 yılında yurtdışı pazarlarda daha aktif olmayı hedefliyor. Nuriş Teknoloji Genel Müdürü Okan Demirel ile firmaları, 2021 yılı çalışmaları ve 2022 hedefleri hakkında konuştuk.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Nuriş Teknoloji A.Ş. olarak tozaltı, gazaltı, plazma ve TIG kaynak makineleri üretmekteyiz. Makinelerimiz hem konvansiyonel (trafolu) hem de yeni nesil invertör tabanlı olarak üretilmektedir.

Hangi sektörlere çözüm sunuyorsunuz?
Gemi, otomotiv, tarım makineleri ve inşaat başta olmak üzere metal imalatı yapan tüm sektörlere çözümler sunuyor ve güçlü Ar-Ge’miz ile değer yaratmaya devam ediyoruz. 

2021 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz? Üretim ve satış anlamında hedeflediğiniz seviyelere ulaşabildiniz mi?
2021 yılı COVID-19 kaynaklı değişken dinamikleri olan bir süreç oldu. Çeyrek dönemlere bakılacak olursa, 2021 yılının ilk iki çeyreği yükselen trendli bir dönemdi, 2021 yılı için koyduğumuz adet hedeflerimize uyumlu şekilde ilerledik. 3. Çeyrekten itibaren ihracat çalışmalarımıza hız verip, son çeyrekteki hızlı kur dalgalanmasına karşı stratejilerimizi yeniledik, yerli pazarımızı da eş zamanlı beslemeye devam ettik.

Döviz kurundaki yükselişi/dalgalanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Hammadde ve satış kalemlerinizi hangi yönde ve oranda etkiliyor?
2021 yılında girdi maliyetleri maalesef tahmin edilemez şekilde değişti. Planlama yönetiminde, güvenlik stoklarımızın üzerinde siparişler vermek durumunda kaldık ancak sonrasında ülkesel düzlemde stabilite korunamadığından birçok satınalma kalemimizi ötelemek zorunda kaldık. Yan etki olarak da her türlü maliyet kaleminde fiyat artışları oluştu. Paralel olarak yerli piyasaya TL satış yaptığımız için bunu bir miktar da olsa yansıttık.

2022 ile ilgili öngörü ve planlarınızı paylaşabilir misiniz?
Biz, her yeni yıl, bir önceki yıl hedeflerinin üzerinde planlarımızı konumlandırıyoruz. 2022 yılı için stratejilerimizi yurtdışı pazarımızı genişletmek ve ihracatımızı arttırma yönünde belirledik. Yurtdışı potansiyel pazarlarımızı bir fırsat olarak görüp, yerli talebin yılın ilk yarısındaki yatay seyrini ön görerek ilerlemeyi planlıyoruz. Çevik proje yönetimimiz ile gündemlerimizi ele alıp verimli ilerlememize ve değer yaratmaya devam edeceğimizi düşünmek bizleri şimdiden heyecanlandırıyor.