15 Haziran 2021 Salı

MİKROPOR

MİKROPOR

Atmosferik Hava Filtrasyonu ve Basınçlı Hava Sistemleri alanında dünyanın 

lider üreticilerinden Mikropor, geliştirdiği ürün ve sistem çözümlerini 150 ülkeye ihraç ediyor


 “Geleceğin teknolojisini üretme” tutkusu ile 1987 yılında kurulan Mikropor, Atmosferik Hava Filtrasyonu ve Basınçlı Hava Sistemleri alanında bugün dünyanın lider üreticileri arasında yer alıyor. 1000’e yakın personeli ile Ankara’da 4’ü üretim ve 2’si depolama olmak üzere 6 tesisinin yanı sıra, İstanbul, Amerika ve Belçika olmak üzere toplam 4 lojistik merkezi üzerinde yapılandıklarını belirten Mikropor İş Geliştirme Ortağı Volkan Ayhan firmaları ve ürünleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Mikropor temelde Atmosferik Hava Filtrasyonu ve Basınçlı Hava Sistemleri olmak üzere iki ürün gamına sahiptir. Temiz hava ve filtrasyon sistemleri, iç ortam hava temizleyiciler, basınçlı hava filtrasyonu ve şartlandırılması için ürünler, hava kurutucular ve azot jeneratörleri üretimi yapıyoruz. Enerji, sağlık, ilaç, gıda, makine, otomotiv ve demir çelik endüstrisine hizmet veriyoruz. Temiz havanın ihtiyaç duyulduğu tüm sektörlerde atmosferik ve basınçlı hava ve gaz sistemlerimiz kullanılıyor. Yüz binin üzerinde ürün çeşidi ve yıllık 25 milyon parça olan üretim adetleri ile geliştirdiğimiz ürün ve sistem çözümlerimizi 150 ülkeye ihraç etmenin gururunu yaşıyoruz.”

“Türkiye’de VDI standartlarına sahip tek firmayız”

Her ülkenin kalite standardı gereklerine göre üretim yaptıklarının altını çizen Ayhan, AB üyesi ülkelere CE standartlarında ihracat yaparken ABD’ye UL ve ASME standartlarında ürün ihraç ettiklerini ifade etti. Ayhan; filtrasyon sistemlerimizin verimliliğini ISO standartlarıyla güvence altına alıyoruz. Türkiye’de VDI standartlarına sahip tek firma; Eurovent Sertifikalı en fazla ürünü olan dünyadaki ilk üç firmadan biriyiz. Firmamızın ürünlerinin tercih edilmesinin en önemli nedeni fiyat-kalite dengesidir. Müşterilerimiz aynı kalitedeki ürünü aynı ya da düşük fiyata kolay kolay tedarik edememektedir” diye konuştu.


“2020 yılında hem iç hem de dış pazar satış hedeflerimizin üzerine çıktık”

Pek çok sektörü olumsuz etkileyen pandeminin sektörlerini ve firmalarını olumlu etkilediğini kaydeden Ayhan, pandemi ile birlikte temiz hava bilincinin arttığına dikkat çekti. Hem iç hem dış pazar satış hedeflerinin üzerine çıktıklarını belirten Ayhan sözlerini şöyle tamamladı: “Birçok sektörün aksine pandemi süreci firmamızı olumlu etkiledi. Özellikle filtrasyon ve iç ortam hava kalitesi bilincinin artmasına neden olan pandeminin filtre kalitesini ve tüketimini artırdığını gördük. Özellikle temiz hava regülasyonlarının değişmesiyle HVAC ve Hepa filtrelerin pandemideki tüketiminin artması, 2020 yılında hem iç hem de dış pazar satış hedeflerimizin üzerine çıkmamıza neden oldu.

2020 yılındaki Euro bazında %20’lik büyüme başarımızı 2021’de de tekrarlamayı hedefliyoruz. Gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki üretim ve dağıtım faaliyetlerimizi büyüterek istihdama katkımızı arttırmayı hedefliyoruz.”