12 Ağustos 2022 Cuma

MERT ÇELİK

Mert Çelik Satış ve Pazarlama Bölüm Lideri Ersin Bayraktar:
“2020 atılım yılımız olacak, kalite çeşitliliğimizi, stok gücümüzü ve hizmet kalitemizi arttırmaya yönelik proje ve çalışmalara ağırlık vereceğiz”

Vasıflı çelik sektörünün en köklü firmaları arasında yer alan Mert Çelik, 1998 yılından bugüne müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.  Mert Çelik Satış ve Pazarlama Bölüm Lideri Ersin Bayraktar ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Kısaca sizi ve Mert Çelik’i tanıyabilir miyiz?
Merhaba, ben Ersin Bayraktar. 1990 Bulgaristan doğumluyum. 1995 yılından bu yana İzmir’de ikamet ediyorum. Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Mert Çelik’te 2015 yılı Ocak ayı itibariyle satış temsilcisi olarak çalışmaya başladım. 2016-2019 yılları arasında Satış Ekip Lideri olarak görevimi sürdürdüm. 2019 Mart ayından bu yana da Satış ve Pazarlama Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyorum.
Mert Çelik, sanayinin özel çelik ihtiyacını karşılamak adına 1998 yılında Aytekin Öztaş tarafından kurulmuş, günümüzde 7.000 m²’lik kapalı alanda faaliyetlerine devam eden, kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve güvenilirlik değerlerine bağlı kalarak %100 müşteri memnuniyetini misyon edinmiş bir vasıflı çelik servis merkezidir.
Ürün gruplarınız konusunda bilgi verir misiniz?
Alaşımlı ve alaşımsız çelik gruplarında, sıcak haddeleme, dövme, soğuk çekme, kabuk soyma veya taşlama yöntemleri ile üretilmiş, yuvarlak, altı köşe, lama ve kare çelikler ile çelik çekme borular ve özel kesit profiller ürün gruplarımız arasında yer almaktadır. Ayrıca kademeli dövme, ring ve özel kesit dövme çelikler konusunda müşterilerimize özel çözümler sunabilmekteyiz. Satışını yaptığımız çelik kaliteleri, karbon çelikleri, sementasyon çelikleri, yapı çelikleri, ıslah çelikleri, otomat çelikleri, rulman çelikleri, takım çelikleri ve paslanmaz çelikler olarak sıralanabilir. Stoğumuzdaki ürünlerin kesit aralıkları yuvarlak grupta Ø3 mm’den Ø1200 mm’ye, altı köşe grubunda Hex7 mm’den Hex85 mm’ye, kare grubunda 5x5 mm’den 600x600 mm’ye ve lama grubunda 10x5 mm’den 1000x300 mm’ye kadar ulaşan geniş bir aralıktadır.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Ağırlıklı olarak otomotiv ve otomotiv yan sanayi ve makine imalat sanayisine hizmet vermekteyiz. Bunun yanında, savunma ve havacılık sanayileri, cıvata imalatı sektörü, maden sanayi, kimya-petrokimya sanayi, ulaşım ve demiryolu sektörü, inşaat sektörü, enerji sektörü, iş ve tarım makinaları sanayi hizmet verdiğimiz sektörler arasındadır.

2019 yılında satış alanında yaşadığınız/yaşanan en temel sorunlar nelerdi?
ABD ve Çin arasındaki ekonomik savaş, Ortadoğu’daki karışıklıklar ve Türkiye ile ABD arasında yaşanan çeşitli siyasi krizlerin en çok etkilediği sektörlerden birisi şüphesiz demir çelik sektörü oldu. Özellikle 2018’in ikincisi yarısından sonra gelişen kur krizinin etkileri 2019’da da devam etti. Ülkece, iç ve dış piyasalarda daralmaların yaşandığı, resesyon ve stagflasyon risklerinin yükseldiği zorlu iki yıl geçirdik. Bu süreç içinde, ülkece ekonomiye odaklanmak yerine, bir de üst üste üç büyük seçim yaşadık. Tüm bu olumsuz süreçlere rağmen, işimize odaklandık ve vasıflı çelik kulvarında güçlenerek yolumuza devam etmeyi başardık.

2019’da satış hedefinize ulaştınız mı? Yurtiçi ve yurtdışı pazarlar bakımından değerlendirir misiniz?
Bir önceki sorunuzda da belirttiğim gibi, çeşitli etmenlerin birleşmesi sonucu ülkece çok zorlu iki yıl geçirdik. 2018’in ilk altı ayında hedeflerimizin üzerinde rakamlara ulaşmıştık. Bu hız ile tüm olumsuz koşullara rağmen 2018 yılını oldukça başarılı bir şekilde tamamladık. Bu başarı 2019 için bizi motive etti. Ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz havanın devam etmesine karşılık biz yıla hızlı bir giriş yaptık. Üçüncü çeyrek ile birlikte ekonomideki karamsar havanın tekrar dağılmaya başladığı, söz konusu olumsuzlukları geride bıraktığımız ve hızla iyileşen bir ekonominin sinyallerini aldığımız bir döneme girdik. Dördüncü çeyrek itibari ile de söz konusu iyileşme ve yükseliş trendinin devam ettiğini görüyoruz.  OECD’nin yılbaşında Türkiye için yapmış olduğu -2,6’lık küçülme tahminini önce Eylül ayında -0,3 küçülme, ardından da Kasım ayında +0,3 büyüme olarak revize etmesi özellikle ikinci altı aylık periyotta yaşanan iyileşmenin açık göstergesidir. Firmamız da söz konusu ekonomik iyileşmeye paralel olarak 2019’un özellikle ikinci yarısında hedef rakamlarının üzerinde seyretmektedir.

2020 ile ilgili beklenti ve öngörülerinizi paylaşır mısınız? 2020 için planladığınız bir projeniz var mı?
2019 yılının ikinci altı aylık periyodunda yakalanan ekonomik iyileşme ve yükselişin 2020 yılında da hızlanarak devam edeceğini öngörüyoruz. OECD’nin 2020 yılında Türkiye için öngördüğü %1.6’lık büyüme tahminini Kasım ayında %3.0 olarak revize etmesi öngörümüzde haklı olduğumuzu göstermektedir. Elbette görece sevindirici bu öngörünün gerçekleşmesinin güven faktörü ile doğrudan ilişkili olduğunu unutmamak gerekir.
2020 yılı için tabiri caiz ise atılım yılımız olacak diyebilirim. Yatırımlarımız ile kalite çeşitliliğimizi ve stok gücümüzü arttıracak ve hizmet kalitemizi arttırmaya yönelik proje ve çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Bu doğrultuda 1.250 m2’lik yeni bir depolama alanını Kasım ayı itibari ile bünyemize katmış bulunuyoruz. İlave olarak yeni bir makina yatırımı yaptık, yılbaşı itibari ile makinamızı devreye almış olacağız. Yeni depolama alanımız ve makinamızın da katkısı ile hem ürün yelpazemizi daha da genişletmeyi hem de ürün hazırlık sürelerimizi kısaltmayı planlıyoruz. Bunlara ek olarak, 2020 yılı dijital dönüşüm ve entegrasyon sürecimize ağırlık verdiğimiz bir yıl olacaktır. Süreçlerimizi teknolojik gelişmeler ile uyumlu hale getirmeye yönelik proje ve çalışmalarımız yoğunluk kazanarak devam edecektir.

Eklemek istedikleriniz…
2019 yılının ikinci altı ayı ile birlikte yakalamış olduğumuz ekonomik iyileşme seyrinin 2020 yılında katlanarak devam etmesini ve 2020’nin Türkiye ekonomisi için altın bir olmasını temenni ediyorum. Biz 2020 yılında da kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve güvenilirlik ilkelerimiz doğrultusunda müşteri memnuniyetini sağlamak ve sürekli kılmak için durmadan çalışmaya devam edeceğiz.