12 Ağustos 2022 Cuma

KERİM ÇELİK

KERİM ÇELİK

Kerim Çelik Satış Direktörü Özgür Savaş:

“2020’de pazar payımızı artırarak satış portföyümüze yeni sektörler ve müşteriler eklemeyi başardık, 2021 bu hızlanmanın 

sürdüğü bir sene olmaya devam ediyor”Pandemiye karşın 2020’nin ikinci yarısı ve özellikle son çeyreği ile birlikte satış performanslarında hızlanma yaşadıklarını belirten Kerim Çelik Satış Direktörü Özgür Savaş, müşterilerini, kaliteli çelik ürünleriyle buluşturmaya devam ettiklerini söyledi. Savaş, sorularımızı yanıtladı: 

Ürünleriniz hakkında bilgilendirir misiniz?
Kerim Çelik olarak faaliyetlerimize 1960 yılında Borusan Holding’in ilk girişimlerinden biri olarak başladık. 1977 yılına kadar sürekli gelişim göstererek bu tarihte çağdaş anlamda ilk çelik servis merkezimizi hizmete aldık. Ayrıca Kerim Çelik markası olarak dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olurken dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.  
Bursa, Manisa ve Adana şubelerimizde 500 bin ton üretim kapasitesiyle dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetleri veriyoruz. Sunduğumuz çelik servis merkezi hizmetleri ise üretim zincirinde çelik üreticisi ve nihai ürün arasında önemli bir bağlantı ve aşama oluşturuyor.
Soğuk haddelenmiş sac, kaplamalı sac (Sıcak Daldırma Galvanizli, Galvanil, Galfan, Aluzinc, Alusi), boyalı sac, sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş sacı dilme ve boy kesme işlemlerinden sonra nihai kullanım ebatlarında müşterilerimize sunuyoruz. Hizmet verdiğimiz sektörler arasında ise otomotiv yan sanayi, beyaz eşya ana ve yan sanayi, ısıtma-soğutma ve havalandırma, elektrik, aydınlatma, elektronik, yapı–inşaat, asansör, makine ve yedek parça, radyatör, kilit, silo ve tavukçuluk ekipmanı, mobilya ve aksesuar üreticileri, kablo ve taşıma sistemleri, boru profil, çelik servis merkezleri bulunuyor. 

Pandemi sürecinin üretim ve satışınıza etkisi nedir? Tedarikçisi olduğunuz sektör ve pazarlarda yaşanan gelişmeleri analiz eder misiniz? 
Özellikle pandemi ile birlikte neredeyse tüm sektörlerde firmalar iş hacimlerinde beklenmedik bir azalma yaşadı. Daha önce görülmemiş salgın dönemi zaten bir parça azalan yatırım iştahını daha da azaltmış oldu. Ancak 2020’nin ikinci yarısı ve özellikle son çeyreği ile birlikte hızlanma yaşadık. Pandemi koşullarına rağmen hizmet verdiğimiz müşterilerimizi, kaliteli çelik ürünleriyle buluşturmaya devam ettik. 2020 yılında pazar payını artırarak satış portföyüne yeni sektörler ve müşteriler eklemeyi başardık. 
İçinde bulunduğumuz 2021 yılı, bu hızlanmanın sürdüğü bir sene olmaya devam ediyor. Tedarikçisi olduğumuz sektörlerde de geçen yıla kıyasla iş hacmi anlamında önemli bir artışın olduğunu söyleyebiliriz. Bu pozitif durum doğal olarak bizim de işlerimize yansıyor.  

2021 hedef ve öngörüleriniz nelerdir?
Önümüzdeki dönemde süreçlerimizi, müşterilerimize verimlilik katan kaliteli ürün ve hizmetler ortaya koymak adına yenilemeye devam edeceğiz. Bunun için gerekli olan ilave yatırım çalışmasının da hazırlıklarını sürdürüyoruz. Ar-Ge ve inovasyondan yararlanarak yeni projelerimizi ortaya çıkarmak önceliğimiz olacak.