15 Haziran 2021 Salı

Galva Metal, yeni ve modern ürünü GalvaFence çit profilleri ile yurt içi ve yurtdışı pazarlarda yoğun ilgi görüyor

Galva Metal, yeni ve modern ürünü GalvaFence çit profilleri ile yurt içi ve yurtdışı pazarlarda yoğun ilgi görüyor

Galvanizli ürünleri ile tanıdığımız Galva Metal, bugünlerde ürün gamına dahil ettiği yeni ürün grubu GalvaFence çit profilleri ile konuşuluyor. Galva Metal Satış Planlama Müdürü Fatih Kahraman ile yeni ürünleri ve 2021 hedefleri hakkında konuştuk. 


2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

Bildiğiniz gibi 2020 yılında pandemi gerçeği ile yüz yüze kaldık. Pandemiye rağmen 2020 yılı firmamız için çok başarılı geçen bir yıl oldu ve tarihimizin en iyi yılını yaşadık. 2021 yılı bütçemizi oluştururken hedeflerimizi bir önceki yılın %15 üzerinde olacak şekilde oluşturduk. Yeni yıla çok hızlı bir şekilde başlayarak ocak ve şubat aylarında hedeflerimizin üzerinde satış gerçekleştirdik. İlk çeyrek olarak değerlendirme yaptığımızda, bu ay gerçekleştireceğimiz sevkiyatlar ile yine hedeflerimizin üzerine çıkacağız. Burada en önemli etken firmamızın stoklu  çalışmasıdır. Hammadde sıkıntısı olan bu günlerde hiçbir paydaşımızı mağdur etmedik. Geçtiğimiz yıl üretimine başladığımız ve bu yıl yoğun bir şekilde satışını yaptığımız GalvaFence çit profilleri, gözyaşı desenli sac gibi ürünler ayrıcalık teşkil etmektedir.  2020 yılında üretimine başladığımız GalvaFence çit profilleri yoğun ilgi gördü. Diğer çit ürünleri ile karşılaştırdığımızda GalvaFence çit profilleri hesaplı, güvenlik bakımından kullanışlı ve dışarıdan bakıldığında içeriyi göstermediği için daha korunaklı bir yapıya sahiptir. Klasik ve modern kesit olarak ürettiğimiz bu profilleri Ral3011, Ral7016, Ral3011Wrinkle, Ral8017, Ral8017Wrinkle, Aluzinc, Ahşap desen gibi renklerde üretebilmekteyiz. Bu şekilde her projeye uygun görsel, dayanıklı ve uzun ömürlü çözümler sunmaktayız.


2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

Galva Metal olarak her zaman katma değerli ürün üretmeye yönelmiş bir firmayız. 2021 yılı hedeflerimizde üretim ve kapasitemizi %100 olarak kullanacağımızı biliyorduk. Yılın ilk gününden itibaren kapasitemizi doldurduk ve ilk olarak tüm hatlarımızda üç vardiyaya geçtik. Daha sonra kapasitemizin üzerine çıkınca 7’li vardiya (7 gün-24 saat üretim) sistemine geçtik. Yılın geri kalanını da bu şekilde tamamlayacağız. Yoğun bir şekilde üretimine devam ettiğimiz GalvaFence çit profilleri hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda ilgi gördüğünden yeni yatırımlar düşünülmektedir. Özellikle dikey olarak kullanılan bu profillerin ayrıca yatay olarak kullanılabilmesi için çalışmalarımız mevcuttur. Bu sayede hem görsellik hem de uygulama kolaylığı bakımından daha da uygun bir hal alacaktır.


2021 yılı satış hedefiniz nedir? Yurtiçi ve ihracat olarak değerlendirir misiniz?

Galva Metal olarak ilk yıllarımızda ağırlıklı olarak ihracat odaklı çalışmaktaydık. Yassı kaplamalı ürünlerde 3 kez üretici olmamamıza rağmen ilk 10 a girerek en fazla ihracat yapan firmalardan biri olduk. Daha sonra yurt içi satışlarımız artarak ihracatın önüne geçti. 2021 yılı için yurt içi ve yurt dışı olarak toplamda 150 bin ton civarında satış hedefimiz bulunmaktadır. Bu hedefin tamamını katma değerli ürünler oluşturmaktadır. Yapı sektöründe talebini yoğun bir şekilde aldığımız GalvaFence çit profilleri özellikle ihracat pazarı olmakla birlikte yurt içinde de geniş kullanım alanlarına ulaşacaktır. Çok yakında ürünlerimizi yapı sektöründe çalışan mağazalarda da görebileceksiniz.


Bu yıl için öncelik vereceğiniz ve yoğunlaşacağınız bölge ve pazarlar var mı?

Hizmetini verdiğimiz sektörler arasında; Beyaz Eşya-Mutfak Aletleri, Otomotiv, İnşaat-Yapı, Depo-Raf Sistemleri, Tavukçuluk Ekipmanları, Enerji Nakil Kabloları, Panel Sac-Metal Kiremit gibi sektörler bulunmaktadır. Yine bu yıl yatırımını yapacağımız yeni yatırımlarımız ile birlikte bu pazarlarda tonajlarımızı arttıracağız. Yurt içi pazarında daha geniş bir kitleye ulaşacağız. Özellikle üretimini yaptığımız GalvaFence çit profilleri ile yapı sektöründe yoğunluk göstereceğiz. 


2021’de hammadde ve kur fiyatları ile ilgili beklentiniz nedir? 

2020 yılının özellikle son çeyreğinde başlayan hammadde sıkıntısı 2021 yılında da devam edecektir. Ana hammaddeyi üreten fabrikaların ihracata yönelmelerinden dolayı ve beyaz eşya-otomotiv sektörlerinde ki talepten dolayı ciddi bir hammadde sıkıntısı mevcuttur. Şuan fabrikaların terminleri Mayıs-Haziran ayıdır. Bazı fabrikaları ise Eylül ayına sipariş almaktadır. Bu durum özellikle nihai ürün üreten firmalar için sıkıntı oluşturacaktır. Kur konusunda ise 2018 yılı sonu 5.30 civarı, 2019 yılı sonuna baktığımızda ise kuru 6 tl civarında görmekteyiz. 2020 yılı sonuna baktığımızda 7.44 civarında. Şuanda 7.50 civarında seyretmektedir. Kurda durdurulamayan yukarı yönlü bir ivme mevcuttur.


Eklemek istedikleriniz…

Galva Metal her zaman ve her konuda sektörün öncülerinden olmuştur. Firma olarak katma değerli ürün üretmeye odaklanmış durumdayız. 2020 yılında yatırımını yapmış olduğumuz ve üretimine başladığımız GalvaFence çit profilleri bu yıl daha geniş bir pazar payı bulmaktadır. GalvaFence boyalı galvanizli çelik bantlardan üretilen en modern çit sistemidir. Klasik ve modern olmak üzere iki farklı model ve her modelin çeşitli renk ve boyları vardır. GalvaFence çit sistemlerinin en önemli özellikleri;  estetik, güvenlik ve dayanıklılıktır. GalvaFence diğer çit malzemeleri ile kıyaslandığında en avantajlı bahçe çiti malzemesidir. Darbelere karşı mekanik dayanıklılığı olması ve montaj şekline göre rüzgar geçişine izin verdiği için güçlü rüzgar ve fırtınalara dayanabilmektedir. Boyalı saclardan üretildiği için bakım gerektirmemesi, kolay-hızlı montaj ve esnek üretim yöntemi olması, uzun ömürlü olmasıdır. GalvaFence standart tel çitlerin aksine daha şık ve dışarıdan daha az görünen korunaklı bir yapıya sahiptir. Bu ürünümüz ile ilgili detaylara www.galvafence.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzman kadromuz size bir telefon kadar yakındır.


Fatih Kahraman
Galva Metal Satış Planlama Müdürü