30 Kasım 2023 Perşembe

Ermaksan Makina

Ermaksan Makina

Teknoloji ve inovasyonu
birleştiren ürünleriyle Ermaksan,
sektörün geleceğine yön veriyor

Sektörde yarım asrı aşan köklü geçmişiyle Ermaksan, ilk günden beri insana, teknolojiye, makineye yatırım yaparak geleceğe odaklanıyor.
Şirketin faaliyet alanları arasında; sac işleme makineleri imalatı, yüksek güçlü lazer ışın kaynağı imalatı, 3D metal eklemeli imalat makineleri, titanyum metal tozu imalatı, yarı iletken teknoloji ile lazer çip ve diyot imalatı, CNC kontrolör ve yazılım imalatı ile gömülü sistemler kontrol kartları imalatı yer alıyor.
Ayrıca Ermaksan, savunma sanayinden yenilenebilir enerjiye kadar pek çok sektöre yönelik özel üretimler de yapabiliyor.
Şirket, halihazırda ürettiği ürünlerin yüzde 85’ini küresel piyasalara, yüzde 15’ini ise yurtiçi piyasaya sunuyor.
Yüksek teknolojinin merkezi
Ürün geliştirme yetkinliği, proses kabiliyeti, kullanıcı ve çevre dostu üretim anlayışı ve ihracat odaklı yaklaşımıyla Ermaksan, ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.
Bu noktada şirket; dijital çağa uygun, akıllı ve birbiriyle konuşabilen makineler üretmeye devam ederek, sektörde Endüstri 4.0'ın öncülerinden biri olmayı hedefliyor.
Yüksek teknolojili Optoelektronik Ar-Ge Merkezi ile Ermaksan, ülkemizi yüksek teknoloji alanında ileri taşıyacak, dışa bağımlılığı azaltacak, ekonomimize katkı sağlayacak projelere odaklanıyor.
Bu noktada teknoloji geliştirmeye devam eden Ermaksan; Ar-Ge’ye, inovasyona ilk günden beri yatırımlarını sürdürüyor.
Yüksek teknoloji Optoelektronik Ar-Ge Merkezi’nde Ermaksan, bilimden ve yenilikçilikten aldığı güçle katma değeri yüksek ürünler üreterek, verimliliğin ve rekabet gücü yüksek bir ortamın oluşturulmasının yanı sıra ülkemizin de uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Ermaksan İleri Teknoloji Ar-Ge Merkezi’nde, yarı iletken üretiminin yanı sıra; lazer sistemler, sensörler, led çipler, elektronik kontrol sistemleri, gömülü tümleşik devre kartları ve yazılımları, optik komponentler ve rezenatörler gibi birçok yüksek teknoloji ürünü geliştirilmekte ve üretilmektedir.
3D eklemeli imalat teknolojisi ile düşük maliyet ve yüksek verimlilik
Ermaksan, 2014 yılında Ar-Ge faaliyetlerine başladığı Türkiye’nin ilk yerli 3 boyutlu metal yazıcısını (katmanlı imalat teknolojileri) ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu üreterek, bu alanda ülkemize önemli bir değer kazandırmanın gururunu yaşadı.
Ermaksan’ın 3D metal yazıcısı sayesinde, tek bir parçanın üretimi için harcanacak olan yatırım ve zaman, tek bir makine ve inanılmaz zaman tasarrufu ile üretilebiliyor.
Dünyada ambargonun söz konusu olduğu titanyum tozu, Ermaksan’ın üretimiyle Türkiye'de bir ilk; dünyada da sayılı konumda yer alıyor. Ermaksan bu alanda, Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığından sıyrılma noktasında etkin rol üstlendi.
Ermaksan; titanyumdan sonra nikel alaşım tozları, krom kobalt, paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını da üretmeyi planlıyor.
Ermaksan’ın yüksek teknolojiye yatırım çalışmaları kapsamında yakın zamanda devreye aldığı FBG sensörler de (Fiber Bragg Grating) sanayicilerin kullanımına sunuldu.
Ermaksan çatısı altında Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı metal 3D katmanlı imalat teknolojisi üreten firma olan Ermaksan Additive tarafından geliştirilen 3D eklemeli imalat makinesi; savunma, havacılık, uzay, medikal, dental, kalıpçılık, otomotiv, kuyumculuk, kişiselleştirilmiş üretim vb. birçok sektörde uygulama imkânı sunuyor.
Güçlü Ar-Ge altyapısı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, tasarımdan üretime tüm süreçlerde müşterilerine çözüm ortağı olan Ermaksan’ın yeni nesil imalat teknolojisi olarak öne çıkan 3D metal eklemeli imalat makinesi ENAVISION; ilgili sektörlerde düşük maliyet ve yüksek verimlilik imkanı sunuyor.