12 Ağustos 2022 Cuma

DÖKSAN ISIL İŞLEM

DÖKSAN ISIL İŞLEM

Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi unvanına sahip ilk ve tek firması Döksan Isıl İşlem,
yenilikçi ve yaratıcı tasarımlarla sektörüne yön vermeye devam ediyor

Ar-Ge biriminde 5 bilimsel yayın, 13 ulusal proje, 20 Sanayi Bakanlığı projesi gerçekleştirilmiş,1 marka tescili alınmış ve 3 adet de patent başvurusunda bulunulmuş… Bu veriler Türkiye’de çok az firmada görülebilecek gelişmeler. Isıl işlem sektörünün vizyoner firması Döksan Isıl İşlem A.Ş., sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Döksan Isıl İşlem A.Ş. Pazarlama ve Satış Direktörü Zeynep Koser ile firmaları ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Faaliyet alanlarınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Özellikle metalurji ve makine sektörüne hizmet veren Döksan Isıl İşlem ve Ar-Ge Merkezi A.Ş., yeni teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kendini geliştirerek savunma, otomotiv, tarım makineleri, medikal, tekstil, uzay-havacılık ve enerji sektörleri başta olmak üzere ülkemiz sanayisinin büyüme hızına cevap vermek amacıyla yenilikçi, yaratıcı tasarım ve çözümlerle Ar-Ge çalışmaları ve mühendislik uygulamalarının ışığında birçok sektörün üretim proseslerinde kullanılan metal parçalarının ısıl işlem uygulamalarına çözüm ortağı olmuş ve olmaya devam etmektedir.
Firmamız sementasyon, ıslah, su verme, temperleme, yumuşatma, normalizasyon, gerilim giderme gibi işlemlerin yanı sıra vakum sertleştirme, düşük basınç karbonlama, gaz ve plazma nitrasyon, östemperleme, indüksiyon, takım çeliği ve alüminyum gibi özel ısıl işlem proseslerinde de faaliyet sürdürmektedir.
Bunlarla birlikte firmamız çelik satışı ile ilgili çalışmalara da başlamış olup, takım çeliği satışı ve ısıl işlemi alanında da hizmet vermektedir.

Isıl işlem sektörüne yönelik ürün ve çözümleriniz nelerdir?
Döksan Isıl İşlem A.Ş., ısıl işlem alanında Türkiye’nin Ar-Ge merkezi unvanına sahip ilk ve tek firmasıdır. AS9100 D Savunma ve Havacılık belgesi ile Türkiye'nin her iline uzanan geniş hizmet ve sevkiyat ağına sahip yerli tek firmadır. Aselsan, Roketsan, FNSS, Türk Traktör Fabrikaları, Hidromek gibi alanında öncü firmaların onaylı tedarikçisidir.
Geniş mühendis kadrosu, sahip olduğu alanında uzman özellikleri ile firmamız, birçok faaliyeti kalite ve güvenilirlikten ödün vermeden titizlikle yürütmektedir. Firmamız müşterilerine çeşitli teknik destekler vermekle beraber, malzeme kimyasal analizi, mikroyapısal görüntüleme ve analiz raporlamaları yapmakta olup; geniş bir ölçüm ekipmanı listesine sahiptir.

Ar-Ge laboratuvarı olarak da hizmet veriyorsunuz? Bu konuda da bilgi verir misiniz?
Firmamızın sektörde tek Ar-Ge merkezi olması hem firmamız hem de sektör gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Bunun verdiği sorumluluğun bilinciyle hareket eden firmamız, kaliteden taviz vermeden hizmet vermektedir. 2017 yılından bu yana havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için büyük önem arz eden AS9100D belgesine sahip olan firmamız, 2020 yılında ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini de alarak enerji verimliliğine ne derece önem verdiğini de ortaya koymuştur.
Metallere karbon ve azot difüzyonu ile yüzey sertlik özelliği kazandırılması işlemi olan sementasyon, nitrasyon ve karbonitrasyon işlemlerinde yüzey sertliği kazandırılmak istenmeyen bölgelerine kullanılan karbon ve azot difüzyonunu engelleyen macun yurtdışından ithal edilmektedir. Maliyeti yüksek olan bu macunu İZOKİM S100 olarak kendi markamızla Ar-Ge laboratuvarımızda üreterek marka tescil belgemizi almış bulunmaktayız.
Firmamız Ar-Ge biriminde 5 bilimsel yayın, 13 ulusal proje, 20 Sanayi Bakanlığı projesi gerçekleştirmiş,1 marka tescili almış ve 3 adette patent başvurunda bulunmuştur.
Firmamız Ar-Ge laboratuvarında Brinell, Rockwell, Vickers ve Mobil cihazlarla her türlü sertlik ölçümünün yanısıra numune hazırlama, mikroyapı inceleme, derinlik ölçümü, faz analizi ve Spectro cihazımız ile yapılan kimyasal analiz tespitleri yapma hizmetleri vermektedir.

2022 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?
2022 yılına girmeye hazırlanırken malum pandemi süreci hala devam etmektedir. Pandemi süreci küresel çapta birçok sektör için zorlu geçmiş olsa da ısıl işlem sektöründe pandeminin etkileri sınırlı düzeyde kalmasına rağmen etkilerini hala sürdürmektedir. Pandeminin başladığı aylarda üretim düzeylerinde bir miktar düşüş görülmüş olmasına rağmen ilerleyen aylarda ülkemize kayan talebin olumlu etkileri sektörde kendini hissettirmiş ve 2021 yılında gerek sektör gerekse de firmamızın üretim hacmi açısından rekorların kırıldığı bir yıl olmuştur.
Otomotiv sektörü başta olmak üzere firmamızın hizmet verdiği tüm sektörlerde büyük bir gelişme görmekteyiz. Savunma sanayisinde alınan kararların üretime pozitif yansıyacağını, dolayısıyla bu sektöre de daha çok ısıl ile hizmeti sunacağımızı düşünmekteyiz. Konya şubemiz ile beraber kapasitemiz 6000 ton/ay’a ulaşmaktadır. Sürekli iyileşme adımlarımız ile 2022 yılında şube sayımızı ve üretim kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz.

2022 yılı satış hedefiniz nedir?
2022 yılında da her sene olduğu gibi sürdürülebilir büyüme stratejisiyle sektöre ve ülke ekonomisine güç katmaya devam edeceğiz. Her geçen yıl büyüyen alanında uzmanlaşmış ekibimiz ve üretim kapasitemiz, önümüzde ki yılda kalitemizden ödün vermeden ülkemiz sanayisinin büyüme hızına cevap vermek amacıyla yenilikçi ve yaratıcı tasarımlarla büyümesini sürdürecektir.