30 Kasım 2023 Perşembe

universal robots

universal robots

Cobot’lar, makine besleme uygulamalarını otomatikleştiriyor

Günümüz üretim sürecinde robot teknolojilerine ilgi artarken, kolaboratif robotlar tüm endüstrilerde verimli iş süreçlerine önemli ölçüde katkı sunmaya devam ediyor. Sağladığı sayısız avantaj sayesinde hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan kolaboratif robotlar (cobot) işletmelere değer katarak, otomasyonda fark yaratıyor. Bununla birlikte hızla artan nitelikli çalışan açığına çözüm olan Universal Robots cobot’ları dünya genelindeki her ölçekten işletmenin makine besleme uygulamalarını otomatikleştirmek için kullanılıyor. Makine besleme, iki veya daha fazla makine arasında milimetrik hassasiyet ve koordinasyon gerektiren bir uygulamayı ifade ediyor. Kolaboratif makine besleme otomasyonu sayesinde cobot sistemleri sürekli tekrara dayalı, yükleme ve boşaltma görevlerini üstleniyor. Böylece çalışanlar otomasyon ekipmanını yönetmeye ve kontrol etmeye odaklanırken; karmaşık, katma değeri yüksek görevleri yerine getirebiliyor. Dünya genelindeki her ölçekten işletmenin makine besleme uygulamalarını otomatikleştiren Universal Robots cobot’ları kendini hızlı bir şekilde amorti ederek, markalara değer katıyor.

Yaralanama riskini azaltırken, nitelikli işgücünü artırıyor
Makine besleme uygulamalarının yanı sıra kaynakçılık, montaj ve paketleme alanlarında da kullanılabilen cobot’lar, metal endüstrisinde çalışan koşullarını, sürdürülebilir üretim ve kaliteyi iyileştirici bir etken olarak, önemli bir otomasyon yatırımı olarak öne çıkıyor. Tehlikeli makinelere yakın çalışmayı gerektiren karmaşık işleri yapabilmek için talaşlı işleme operasyonlarında taşıma ve besleme işleri için cobot kullanarak hem sürdürülebilirliği sağlamak hem de çalışanların yaralanma riskini azaltmak mümkün hale geliyor. Metal ve talaşlı işleme işlerini tamamlamak için bir kolaboratif robot kullanmak işletmedeki toplam kabiliyeti artırarak maliyetleri azaltmada önemli fayda sağlıyor. Universal Robots robot kollarının esnekliği, üretim süresi boyunca robotun gerektiğinde kolay bir şekilde bir istasyondan diğer bir istasyona kolayca taşınması, programlaması ya da daha önce mevcut programın çalıştırılmasına olanak tanıyor. Bu sayede cobot kullanan firmalar sektörde önemli bir avantaj elde ediliyor.

İş süreçleri daha verimli hale geliyor
Endüstriyel üretim alanında, makine besleme alanına giren ve çalışan müdahalesi ile tamamlanması gereken pek çok görev bulunuyor. Çalışanların boşa geçen zamanlarını azaltarak ve olabilecek hataları en aza indirerek, üretimdeki hızı ve üretkenliğini artırmak konusunda kolaboratif otomasyon makine besleme uygulamaları oldukça ideal biz çözüm olarak öne çıkıyor. Bu noktada CNC makinelerine kolaylıkla entegre edilebilen Universal Robots cobot’ları makineye malzeme yerleştirme, kapıyı kapatma, makineyi çalıştırma, işlem tamamlandığında kapıyı açma ve bitmiş işlenmiş parçayı çıkarma gibi CNC işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor. Böylece tasarruf edilen süre, farklı işlere aktarılabiliyor. Aynı zamanda makinelerin çalışma süresi de arttığından aynı sürede daha fazla iş tamamlanarak, verimlilik elde edilebiliyor.

UR cobot’ları hızlı ve esnek şekilde konumlandırılabiliyor ve yeniden programlanabiliyor
UR cobot’ları; CNC makine besleme, malzeme taşıma, alma bırakma, taşıma ve enjeksiyon kalıplama uygulamaları da dahil olmak üzere üretiminin tüm alanlarında kullanılabiliyor. Otomasyona ihtiyaç duyulan alanda Universal Robots’un hızlı ve esnek kurulumu sayesinde, üretim hatları yeni ürünler için hızlı bir şekilde yeniden programlanabiliyor. Universal Robots robot kollarının hızlı, esnek biçimde konumlandırılması sayesinde üretim hatlarının yeni ürünlere hızla uyarlanması mümkün oluyor. Bu şekilde de cobot’lar üretim tesisinde sadece bir noktada kullanılmakla kalmıyor, hızla adapte edilerek üretimde farklı noktalarda konumlandırılıyor. Yatırımın tesise sağladığı yüksek üretim verimliliği ise hızlı yatırım geri dönüşü sağlıyor. İş akışı değiştiği takdirde cobot, az alan kaplaması, hafif ve kompakt tasarımı sayesinde yeni hatlara kolayca ve hızlı bir şekilde entegre edilebiliyor. Tüm iş süreçlerinde cobot’ların bir insan ile etkileşimli çalışması durumunda, patentli UR teknolojisi, azaltılmış modda çalışacak şekilde ve/veya duracak şekilde programlanabiliyor ve etkileşim sona erdiğinde daha yüksek hızda çalışmaya devam edebiliyor.

UR+ ekosistemi, cobot sisteminin hızlı şekilde devreye alınmasını sağlıyor
Bir makine imalat atölyesi ya da fabrikasının otomasyona geçmek için izleyeceği yol ne olursa olsun, maliyetleri ve karmaşıklığı azaltmak büyük ölçüde başarılı bir otomasyon projesine bağlı. UR+ gibi bir ekosistem, müşterilerin kendi özel çözümlerini geliştirme imkânıyla birlikte cobot sistemini kolay, hızlı ve standardize şekilde devreye alma olanağı veriyor. UR cobot’larının önceden entegre edildiği üçüncü taraf kit ve bileşenleri sunuyor. UR+ sertifikalı ürünler, uyumlu uç elemanları ve aksesuarların hızlı kurulmasını ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sunulmasını garanti ediyor. Cobot’lar firmanın CNC makine besleme, abkant, enjeksiyon kalıp makinesi ya da 3D yazıcı ihtiyaçlarına çözüm olurken aynı zamanda verimliliği artırmaya, kaliteyi iyileştirmeye ve iş gücü eksikliğini gidermeye yardımcı oluyor. Bununla birlikte dayanıklı tasarımlarıyla cobot’lar, kesintisiz ve yüksek derecede tekrarlanabilirlik sunuyor.

Cobot’lar, KOBİ’lere rakabet avantajı sunuyor
Otomasyon, yüksek verimlilik ve yüksek üretim sağlaması bakımından önemli bir geçiş niteliği taşıyor. Doğru çalışma modellerine ve uç elemanlarına sahip bir cobot üretim genel giderlerini kolaylıkla azaltabiliyor. Bu anlamda küçük ve orta ölçekli işletmeler için iş otomasyona geçiş yapmak en öncelikli konuların başında gelmekle birlikte, daha akıllı, hızlı ve uygun maliyetli çalışmak için otomasyon çözümlerini kullanan KOBİ’lerin rekabet gücü artıyor. Endüstriyel robotların aksine, 220V enerji ihtiyacı yani düşük enerji tüketimiyle, koruyucu kafesler kurmaya (risk analizine bağlı olarak) veya çalışanlara özel eğitime gerek kalmadan hızlıca kurulabilen cobot’lar zaman ve maliyetten kazanç sağlıyor. Öte yandan endüstriyel robotların aksine cobot’ların etrafına güvenlik bariyeri konumlandırma gerekliliği olmaması, alandan da tasarruf sağlıyor.

Düşük enerji tüketimi ile sürdürülebilir işletmeler
Cobot’lar düşük enerjiyle çalışmaları bakımından işletmelerin enerji tüketiminin kontrol altında tutulmasını ve işletmelerin faaliyetlerini sürdürülebilir şekilde yürütmelerine imkân sağlıyor. Bununla birlikte Universal Robots, kullanıcıların internet bağlantısı olan her yerden cobot performansını izlemesine olanak tanıyan çok çeşitli uzaktan izleme ve erişim çözümlerine sahip. Operatör buradan cobot faaliyetlerinin her yönüyle ilgili verilere erişebiliyor ve verimliliği artırmaya ve gereksiz enerji kullanımını azaltmaya yardımcı ayarlamaları yapabiliyor.

Çevrimiçi eğitimi ile Cobot kullanımında kolaylık sağlanıyor
Universal Robots cobot'larını çalışanlar tarafından her ürün, süreç ve makinede kullanabilmesi için UR AKADEMİ 87 dakikalık ücretsiz çevrimiçi eğitim sunuyor. Eğitimi alan çalışanlar cobot’ları kolaylıkla kullanabiliyor. Universal Robots cobot'lar, robot uzmanlığı gerektirmeyen kolay programlanabilir olmaları sayesinde ve kullanıcı dostu arayüzü ile oldukça anlaşılır... Üstelik UR AKADEMİ e-Series TÜRKÇE dil seçeneğiyle artık herkes tarafından rahatça anlaşılır bir hizmet sunuyor. Eğitimler ile cobot kullanımında daha yüksek verim ve sürdürülebilir ürün kalitesi ortaya çıkıyor. Daha yüksek üretim adetleriyle birlikte daha düşük ürün maliyetleri ortaya çıkıyor.