1 Haziran 2023 Perşembe

Mert Çelik

Mert Çelik

Makine parkurunu son teknoloji kesim makinaları ile güncelleyen Mert Çelik, tamamen dijital ve
otomasyona dayalı üretim projelerine start verdi

Burçin Ömeroğlu
Mert Çelik AŞ İdari ve Mali İşler Müdürü


Kurulduğu günden bugüne yurtiçi ve yurtdışı dünya markası firmaların ürünlerini rekabetçi fiyatlarla müşterileri ile buluşturan Mert Çelik, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik yatırımlarına da aralıksız devam ediyor. 2020 yılında Parlak Çelik Haddehanesini devreye alan firma, makina parkuruna da ciddi yatırımlar yapmış durumda. Mert Çelik AŞ İdari ve Mali İşler Müdürü Burçin Ömeroğlu ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Firmanızın yolculuğunu kısaca özetler misiniz? Üretim, istihdam ve satış anlamında nasıl başladınız, nereye geldiniz?
Mert Çelik, 1998 yılında Aytekin Öztaş tarafından kurulmuş, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu iki tesis alanı ve İzmir Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Parlak Çelik Üretim Haddehanesi ile faaliyetlerine devam eden, kaliteli ürün, kaliteli hizmet ve güvenilirlik değerlerine bağlı kalarak %100 müşteri memnuniyetini misyon edinmiş bir vasıflı çelik servis merkezidir. Bugün itibari ile 3 farklı lokasyonda toplamda 48 çalışanı bulunan firmamız, yeni yatırımları ile personel istihdam seviyesini çok daha yukarılara çekerek hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hem de süreçlerinin tamamen otomasyona dayalı bir organizasyon olması adına çalışmalarına tam gaz devam etmektedir.
Mert Çelik, kurulduğu günden beri yurtiçi ve yurtdışı dünya markası fabrikaların ürünlerini müşterileri ile buluşturarak, rekabetçi fiyatlarla düşük maliyetli vasıflı çelik temini sağlamaktadır. Parlak çelik grubunda 2004 yılından bu yana, Swiss Steel Group Steeltec firmasının Ege Bölge bayiliğini yapan firmamız, son olarak 2022 Eylül ayı itibariyle, faaliyetlerine Almanya’da devam eden, 1903 yılında kurulmuş olan, kare, dikdörtgen ve yuvarlak kesitlerde üretim yapabilen, sadece parlak çelik endüstrisinde değil, 9000’den fazla farklı boyutta profil ve özel şekilli ürünlerin üretimini sağlayabilen, dünya çapında lider bir firma olan Andernach & Bleck firmasının Türkiye temsilci olmuştur.
2020 yılında devreye aldığımız Parlak Çelik Haddehanemiz ile birlikte ise müşterilerimizin talep ettiği özel toleranslı ve özel kalite ürünlerin Kumlama, Soğuk Çekme, Doğrultma, Kabuk Soyma, Taşlama ve Pah Açma gibi tüm süreçlerini hatlarımızda gerçekleştirebiliyor, kesintisiz ve kaliteli bir hizmet sağlayabiliyoruz.

Bugün itibari ile makine parkurumuzu son teknoloji kesim makinaları ile güncelleyerek 20’yi aşkın makinanın bulunduğu farklı hatlar oluşturmuş, ilgili hatlarda tamamen dijital ve otomasyona dayalı bir üretim sağlayabilmek için projelere start vermiş bulunuyoruz. Projenin sonuçlanması ile birlikte tam otomatik ve izlenebilirliğin mükemmel düzeyde olduğu bir üretim organizasyonu elde etmeyi hedefliyoruz.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Alaşımlı ve alaşımsız çelik gruplarında, sıcak haddeleme, dövme, soğuk çekme, kabuk soyma ve taşlama yöntemleri ile üretilmiş, yuvarlak, altı köşe, dikdörtgen ve kare çelikler ile çelik çekme borular ve özel kesit profiller ürün gruplarımız arasında yer almaktadır. Ayrıca kademeli dövme, ring ve özel kesit dövme çelikler konusunda müşterilerimize özel çözümler sunabilmekteyiz.
Satışını yaptığımız çelik kaliteleri, karbon çelikleri, ıslah çelikleri, sementasyon çelikleri, yapı çelikleri, otomat çelikleri, rulman çelikleri, yay çelikleri, takım çelikleri ve paslanmaz çelikler olarak sıralanabilir. Stoğumuzdaki ürünlerin kesit aralıkları yuvarlak grupta Ø3mm ile Ø1200mm, altı köşe grubunda Hex7mm ile Hex85mm, kare grubunda 5x5mm ile 600x600mm ve dikdörtgen grupta 10x5mm ile 1000x300mm aralığında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda devreye aldığımız Parlak Çelik Haddehanemiz ile özel kesit ve kalitelerde, değişken formlarda müşterilerimize özel ürünlerin üretimini sağlayabiliyor ve çözüm oluşturabiliyoruz.

Yönetim olarak önümüzdeki döneme yönelik vizyonunuz ve hedefiniz nelerdir?
Planlama ve hedef koyabilmek için veri elde edebilmek ve istatistikleri kontrol etmek çok önemlidir. Mert Çelik olarak sadece kısa vadede değil, aynı zamanda orta ve uzun vadede planlama yapma noktasında ekip arkadaşlarımız ile çok yoğun çalışıyoruz. 2023 yılı için öncelik; doğru planlama ve doğru büyüme...
Dünya Çelik Birliği verilerine göre, 2021 yılında %2.8 oranında büyüyerek 1 milyar 839 milyon tona ulaşmış olan global çelik tüketiminin, 2022 yılında %2.3 oranında azalarak 1 milyar 797 milyon tona gerileyeceği, 2023 yılında ise % 1 oranında artışla 1 milyar 815 milyon tona yükseleceği tahmin ediliyor.
Enerji maliyetleri ise başlı başına üzerine konuşulması gereken çok önemli bir konu... Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle hızla yükselen doğalgaz ve elektrik fiyatları, Avrupa ağır sanayisini de eşi benzeri görülmemiş bir krize sokmuş durumda.

Doğalgaz piyasasında geçen aylarda fiyatlar tarihi zirvelere çıktı. Gaz fiyatlarının hızlı tırmanışı elektriğe de yansıdı. Avrupa ülkelerinde toptan elektrik piyasalarında fiyatlar 1 yıl öncesine kıyasla zaman zaman 8 katı bulan seviyelerde yükseldi. Gaz fiyatları son günlerde bir miktar gerilemiş olmakla birlikte halen 1 yıl öncesinin 3 kat, 2 yıl öncesinin 10 kat üzerinde seyrediyor. Avrupa ülkelerinin enerji krizine karşı yeterli ölçüde tedbir alamaması nedeniyle fiyat artışları üreticilere ve işletmelere yansımış durumda. Enerji krizine karşı gaz ve elektrik tüketiminde kısıtlamaya gitme kararları da zaten yüksek faturalarla karşılaşan stratejik tesislerin faaliyetlerine ara vermesine veya üretimi durdurmasına yol açıyor.
Özellikle demir, çelik, alüminyum ve çinko gibi metal üreticileri faaliyetlerini sürdürmekte zorlanıyor. Geçen yıla kıyasla yaklaşık 10 kat yüksek enerji maliyetleriyle karşı karşıya kalan fabrikalar, üretimi kısıtlıyor, faaliyete ara veriyor ve uzun dönem planlarını tekrardan gözden geçiriyor.
Dünya Çelik Birliği verilerine göre, talep daralması ve enerji krizi kaynaklı üretim kesintilerinin / duruşlarının piyasaya damga vurduğu ağustos ayında, en büyük 10 çelik üreticisi ülke içerisinde üretimi en hızlı daralan ülke olan Türkiye, hem eylül ayında hem de ocak - eylül döneminde maalesef ki en yüksek üretim düşüşü yaşayan ülke oldu.
Haziran ayındaki % -13.1, temmuz ayındaki % -20.7 ve ağustos ayındaki % -21.0 oranlarındaki daralmanın ardından, eylül ayında Türkiye'nin ham çelik üretimi % 19.4 oranında azalarak 2.7 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. Eylül ayındaki %-19.4'lük daralma, ocak-ağustos döneminde %-8.8 olan Türkiye'nin üretimindeki küçülmeyi % -9.3 seviyesine ulaştırdı. Türkiye 2022 yılında yalnızca nisan ayında aylık bazda üretim artışı elde ederken, geriye kalan 9 ayın tamamında üretim düşüşü yaşadı.
Tüm bu bilgiler ışığında söylenebilecek tek şey, doğru planlama ve doğru büyümek için doğru adımlar atabilmek.

Türkiye’de üretici olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Son yıllarda kronikleşen döviz kuru, enerji maliyetleri ve hammadde en önemli sorun başlıkları olsa gerek…
Ülke olarak coğrafi konumumuz gereği hem batının en doğusu, hem de doğunun en batısıyız. Bu yüzden ülke olarak krizlerden etkilenme çevrim süremiz ne yazık ki daha kısa olabilmektedir. Paralel olarak bir diğer etkisi ise rekabet gücümüzün kolay müdahale edilebilir hale gelmesidir.  Tabii ki belirttiğiniz şekilde rekabete etki eden aşağıdaki parametreler, yani stok gücü, finansman, girdi maliyetleri (enerji) yanı sıra piyasa hacmi, potansiyel talep miktarı ve döviz kuru ne kadar değişkenlik gösterirse rekabette yer almak ve kısa, orta ve uzun vadede planlama yapabilmek o kadar zor oluyor. Özellikle bu yıl enerji maliyetleri dolayısıyla ülkemiz içerisinde de vardiya sayısında revizyona giden, bazı hatlarda durma kararı olan firmalarımız oldu.
Çelik sektörü açısından baktığımızda ise Rus ihracatçıların Türkiye piyasasına yoğunlaşması ile neredeyse hurda fiyatlarına yakın fiyatlarla çok ciddi bir kütük ithalatı gerçekleştirilmiştir. Yılın ilk çeyreğinde de azımsanamayacak bir miktarda olan Rus kütük ithalatı, yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 5 Kat fazla bir oranla çelik sektörümüzü ne yazık ki olumsuz etkileyerek bazı tesislerin üretiminin durmasına sebep oldu.

Eklemek istedikleriniz…
2022 yılının da sonuna gelmek üzereyiz. Sizlerin vasıtası ile Mert Çelik olarak, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin en kısa sürede sonlanmasını, savaşın getirdiği hüznün ve kötülüğün ortadan kalkmasını, tüm paydaşlar için başarısızlığın değil, başarılı çalışmaların konu olacağı, sevinçlerimizin kat ve kat artacağı günlerin bir nefes kadar yakınlaşmasını temenni ediyoruz. Aynı zamanda ufak bir pozitif ayrımcılık yapalım, daha nice kadınlarımızın adlarından çok daha yüksek seslerde söz ettireceği günleri görebilmek dileğiyle.
Sevgi ve saygıyla kalın.