28 Eylül 2023 Perşembe

YD LAZER - Türk şirketi SİNOİNC ile Türkiye’de

YD LAZER - Türk şirketi  SİNOİNC ile Türkiye’de

Sektörde gururlandıran bir gelişme 
YD LAZER - Türk şirketi  SİNOİNC ile Türkiye’de

2009 yılında burslu öğrenci olarak gittiği Çin’de, 2010 yılında şirketini kurup uzun yıllar Çin’den Türkiye’nin dev firmalarına danışmanlık, üretim ve Ar-Ge hizmetleri sunan Hüseyin ATEŞ,  Çin’in dev CNC lazer kesim makineleri firması ile TÜRKİYE’ DE stratejik ortaklık yaptı.

Hüseyin Bey bize faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz, YD Lazer kimdir?
Sinoinc olarak; YD Lazer Teknoloji Ltd Şti’nin Türkiye’deki stratejik ortağı olduk. İki firma birlikte; Çin’li ve Türk mühendislerimizden oluşan Türkiye merkezli Avrupa, Orta doğu satış ve teknik servis ekibini kurduk. Böylece satış öncesi ve satış sonrasında müşterilerimize yerinde profesyonel destek sunabiliyoruz.
YD Lazer;  CNC Fiber lazer kesim ekipmanı üretiminde Çin’in lider şirketlerden biridir. Modern fabrikası, kendi Ar-Ge tesisi, kendi bünyesinde tasarladığı ve dünyaca ünlü birinci sınıf ithal parçalar ile ürettiği makineleri dünyanın dört bir yanına ihraç eden bir firma. Dünyaya yılda ortalama 3000 adet lazer işleme  makineleri  sevk ediyor.  Yd Lazer,  600’ü aşkın donanımlı personeli ile Çin içerisinde tanınmış bir firma. Ayrıca lazer kaynak makinesi üretim ve satışında Çin’in lider firmalarından biri.

YD Lazer, Fiber Lazer kesim makinesinin yanı sıra, yataklı tip CNC plazma kesim makinesi, Portal tip Plazma Kesim Makinesi, 3D Fiber Lazer Kesim Makinesi, Lazer Oyma Makinesi, Lazer Kaynak Makinesi, Lazer Temizleme makinesi imalatları da yapmaktadır. Kısaca CNC lazer metal işleme makineleri alanında kendini kanıtlamış bir firma. Tüm güç ve boyutlarda kapalı ve açık gövde modelleri ile makine üretimimiz var.
Yetenekli ve işinde uzmanlaşmış ekibimiz ile mükemmel kalitedeki makinelerimizi rekabetçi fiyatlar ile Türkiye sanayisine daha fazla kazandırmayı hedefliyoruz. Bize güvenen müşterilerimiz sayesinde faaliyete başlar başlamaz ilk makinelerin siparişleri verildi. Böylece hem lazer kesim makinemiz hem de lazer kaynak makinelerimizi müşterilerimize fiziki olarak da gösterebiliyoruz. Pazara ilk giren makineler için kampanyalı iyi fiyatlar uyguluyoruz. Bu bağlamda eğer makine almayı düşünen sanayicilerimiz varsa bence ellerini çabuk tutsunlar bu fırsat ayağa çok nadir gelir. 

Türkiye’de, yüksek fiyatlarla, lazer kesim ve kaynak makinesi satışına dur dediğimiz uygun fiyat politikamız, yüksek kalitemiz ve satış sonrası teknik servis desteğimiz ile yolumuza devam ediyoruz. Almanya, İsviçre, Amerika, Japonya ve Tayvan’dan ithal ettiğimiz yedek parçalarla ürettiğimiz mükemmel kalite yüksek hassasiyetteki makinelerimizi tecrübeli teknik ekibimiz ile iddialı bir şekilde Türkiye pazarına sunuyoruz.
Çin’e nasıl gittiniz biraz bahseder misiniz?

Çocukluktan bu yana farklı ülke kültür ve dillerine hep ilgiliyim.  Lisede yabancı dil bölümünü bitirdim. Üniversite sınavından sonra seçebileceğim diller arasında Çince de vardı. Yaptığım araştırmalar sonucunda Çinin dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacağını, buna bağlı olarak da Çincenin çok önemli bir dil olacağını ön gördüm. Tüm çevremin olumsuz baskılarına rağmen Ankara Üniversitesi Çince (Sinoloji) bölümünü seçtim. Üniversiteden yüksek onur öğrencisi olarak derece ile mezun oldum. 2009 yılında özel öğrenci statüsüyle Çin hükümet bursunu alarak master yapmaya Shanghai International Studies Universty’e gittim. Çine gider gitmez kendimi ticaretin içinde buldum ve okul ile beraber tercümanlık yapmaya başladım. Değerli bir iş adamı büyüğüm,  Çin’deki işlerinin takibini benim yapmamı teklif etti ve kabul ettim. O iş çok öğretici oldu ve benzer birkaç iş daha yapınca iş okulun önüne geçmeye başladı. Sonuç olarak 1 sene sonra eğitimimi yarıda bırakarak 2010 yılında kendi şirketimi kurdum ve Çin’den danışmanlık yapmaya başladım. Türkiye’nin önde gelen şirketlerine Çin’den ürün, Makine teçhizatı ve Ar-Ge desteği verdim. 2019 yılı ortasında hem yurt özlemi hem de çocukları Türkiye’de büyütme isteği ile ailece  Türkiye’ye döndük. Dönüşümüzün kalıcı olup olmayacağına tam karar vermemiştik, yerleşip yerleşmeyeceğimize 6-7 ay sonra çocukların ve yabancı uyruklu eşimin ülkeye uyum durumuna göre karar verecektik.  Tesadüf o ki biz döndükten birkaç ay sonra Çin’de pandemi patlak verdi böylece Çin’deki ticari faaliyetlerimize ek olarak yatırımlarımıza Türkiye’de yerleşik olarak devam etme kararı aldık. Çin’deki ve Türkiye’deki faaliyetlerimize devam ederken Türkiye sanayisinin teknoloji ve üretimde Çin’in çok gerisinde olduğunu yakından gözleme şansım oldu. Bu bağlamda kendime Çin teknolojisini en iyi şekilde Türkiye’mize entegre etme misyonu belirledim ve bu misyon  ile Çinin alanında kendini ispatlamış oyuncularından YD Lazer ile stratejik bir ortaklık yapma kararı aldık. Şimdi Türk sanayicilerimize Çin’de elde ettiğim bilgi birikimlerimi ve Çin teknolojisini  kendi ülkemde sanayicilerimize sunmaktan çok mutluyum. Yaşım genç, dinamik ve vizyoner bir ekibe sahibiz. İş ortaklarımız ve ekibimiz sayesinde Türkiye sanayisine  katma değer yaratacak daha büyük işler yapacağımıza gönülden inanıyorum. Türkiye sanayisi büyüyor bu büyümeye daha çok katkıda bulunmak benim için milli bir mesele.

Sinoinc Kurucusu Hüseyin Ateş kimdir?

Kurucu Hüseyin ATEŞ Ankara Üniversitesi Sinoloji (Çin bilimi) bölümünü yüksek onur öğrencisi ve bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra Çin hükümetinin sağladığı burs ile 2009 yılında Shanghai International University’de yüksek lisans eğitimine hak kazandı. Eğitiminin ardından Çin’e yerleşti ve şirketini kurdu. Üniversitede Çin bilimi eğitimi almaya başladığı ilk günlerde, Çin dili ve kültürüne derin bir tutku ve saygı duymaya başladı. Henüz üniversitenin 2 yılında bölüm başkanının yönlendirmesiyle Türkiye’ye fabrika kurulum amacıyla gelen Çinlilere tercümanlık yapmaya başladı. Kariyerine; danışman ve tedarikçi olarak birçok uluslararası şirkete, Çin’den çok yönlü tedarik zincirleri oluşturmalarına yardımcı olarak devam etti. Çin’de 10 yıl yaşadıktan sonra pandemi döneminde yurda dönüş yaptı. Çin’de yaşadığı 10 yıl boyunca lazer teknolojileri, makine, otomasyon, otomotiv, tekstil, sınai ürünleri, ileri teknoloji ürünleri, elektronik, yapı malzemeleri, madencilik, kimya, enerji gibi birçok sektörde müşterilerine tedarik hizmetleri sağladı. Türkiye’de birçok fabrikanın kurulması aşamasında firmalara Çin’den ürün, Makine teçhizatı ve Ar-Ge desteği verdi.
Çin’in, kalitesini ispatlamış önde gelen firmaları ile stratejik ortaklıklar kurup; Türkiye’ye daha  çok Çinli yatırımcı kazandırmayı ve Çin teknolojisini Türk sanayisine entegre etmeyi kendine misyon edinmiştir. Çin iş kültürüne hakim olan ve ileri derecede Çince, İngilizce, Arapça, orta seviyede Rusça konuşabilen Hüseyin ATEŞ evli ve 2 çocuk babasıdır.