12 Ağustos 2022 Cuma

“Güçlü Ar-Ge’ye sahip yerli üretici olmamızın avantajlarını müşterilerimize yaşatarak onlara katma değer sağlamaya devam ediyoruz”

“Güçlü Ar-Ge’ye sahip yerli üretici olmamızın avantajlarını müşterilerimize yaşatarak onlara katma değer  sağlamaya devam ediyoruz”

GREEN Chemicals® A.Ş. Metal Yüzey İşlem SBU Yöneticisi Tuğrul Susam:

“Güçlü Ar-Ge’ye sahip yerli üretici olmamızın avantajlarını müşterilerimize yaşatarak onlara katma değer 

sağlamaya devam ediyoruz”   

Metal Yüzey İşlem Bölümü olarak otomotiv, beyaz eşya, yapı sektörleri gibi birçok farklı sektöre çözüm sunan GREEN Chemicals, Güçlü Ar-Ge yapısı ile müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. GREEN Chemicals AŞ® Metal Yüzey İşlem SBU Yöneticisi Tuğrul Susam ile firmaları hakkında konuştuk.

Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 

GREEN Chemicals® AŞ Metal Yüzey İşlem Bölümü olarak koruyucu yağlar, yağ alma kimyasalları, metal işleme sıvıları, boya öncesi yüzey kaplamalar, boya sökücüler, inhibitörler, boya koagülasyon ürünleri gibi birçok farklı amaca yönelik ürün gruplarımız ile otomotiv, beyaz eşya, yapı sektörleri gibi birçok farklı sektöre ürün ve hizmet sağlayabiliyoruz. 


Metal işleme sektörüne yönelik ürün ve çözümleriniz nelerdir?

Metal işleme konusundaki çözümlerimiz arasında yarı sentetik ve tam sentetik kesme – soğutma sıvıları, tezgah temizleme kimyasalları, biyositler ve koruyucu yağların yanı sıra uzman kadromuzla müşterilerimize teknik servis hizmeti de sunmaktayız. 


2021 yılına nasıl başladınız? İlk çeyrekle ilgili değerlendirmenizi paylaşır mısınız?

Pandemi döneminin tüm zorluklarına rağmen, özellikle son iki yılda yakalamış olduğumuz güçlü büyüme ivmesiyle 2021 yılına da güzel bir başlangıç yaptık. Pandemi öncesinde oluşturmuş olduğumuz dışa bağımlılığımızı azaltma ve kendi hammaddelerimizi üretme stratejilerimizin faydalarını bu zorlu dönemde görmeye başladık. Güçlü bir Ar-Ge’ye sahip olmanın ve yerli üretici olmamızın avantajlarını müşterilerimize yaşatarak kendilerine katma değer sağlamaya devam ediyoruz.   


2021 üretim ve kapasite kullanım hedefiniz nedir?

Metal Yüzey İşlem Bölümü olarak 2021 yılı için 3.700 ton üretim ve satış hedefimiz bulunmaktadır. Bunun yaklaşık %90’ı iç piyasa, %10’u ihracat gibi düşünebiliriz. Önümüzdeki dönem için ihracat oranımızı artırmaya yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Şu anki mevcut çalışma şartlarımızla üretim kapasitemizle ilgili herhangi bir engelimiz bulunmamaktadır. Gelecekte vardiya sayımızı artırarak şu anki kapasitemizi katlama imkanımız mevcuttur.     


2021’de hammadde ve kur fiyatları ile ilgili beklentiniz nedir? 

2021 yılında özellikle hammadde ve lojistik kaynaklı maliyet kalemlerinde ciddi bir artış bekliyoruz, hatta bu artışı şimdiden yaşıyoruz. Pandemi dönemine bir de global ticaret savaşları dahil olunca maalesef böyle bir sonuç kaçınılmazdı. Bu “kriz” dönemini en iyi şekilde yönetebilmek için sürekli kendi içimizde ilgili birimlerimizle değerlendirmeler yapıyor, bilgilerimizi güncel tutuyoruz. Şimdiye kadarki tüm zor zamanlarda olduğu gibi bu dönemi de başarıyla atlatacağımıza inanıyoruz.