26 Mayıs 2022 Perşembe

DENER

DENER

Dener, 50 yıla yakın bilgi ve deneyimle 100’e yakın ülkeye yüksek kalitede makineler ihraç ediyor

Özellikle Servo Abkant’lar konusunda dünyada iki önemli üreticiden birisi konumunda olan Dener, Kayseri’deki modern tesislerinde ürettiği yerli teknolojiye sahip makinelerini kendi markası ile dünyanın tüm bölgelerine ihraç ediyor. Dener Group CEO’su Cemal Dener ile firmaları, ürünleri ve önümüzdeki döneme yönelik hedefleri hakkında konuştuk. 


Ürünleriniz hakkında bilgilendirir misiniz?

Üretim kapasitemizi ve ürün yelpazemizi sürekli geliştirerek, 50 yıla yakın bilgi ve deneyimimizin verdiği güvenle Dener Group olarak; sac ve metal işleme sektöründe, Kayseri’de bulunan entegre tesislerimizde toplam 155 bin m2’lik kapalı alanda; “Dener” markası ile Hidrolik Abkant Presler, Hibrit Abkant Presler, Kayışlı Makaralı Servo Abkant Presler, Vidalı Milli Servo Abkant Presler, Giyotin Makaslar, yine “Dener” markası ile başta Fiber Lazer Kesim ve Plazma Kesim Makineleri olmak üzere temassız kesim makineleri, Taksan Makine firmamızda ise “DnrDema” markası ile CNC Dikey İşleme Merkezleri, CNC Torna Tezgahları ve NC Taşlama Tezgahları üretimiyle, dünyanın dört bir tarafında 100’e yakın ülkeye, müşteri odaklı ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız. Özellikle sac işleme makinelerinden Servo Abkant’lar konusunda dünyada iki önemli üreticiden birisi konumundayız ve başta Türkiye olmak üzere dünyanın her bölgesine ürünlerimizi yüksek kalite standartlarında sunuyoruz. 


Sektörünüze yönelik kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz? 

Makine üreten makineler olarak bilinen ve yüksek teknoloji ürünleri olan CNC takım tezgahlarının ülkemizde üretilmesi, stratejik olduğu kadar üretim yapan tüm sektörlere de pozitif katkı sağlayan önemli bir yatırım. Yıllık ithalat hacmi 1.7 milyar USD yi bulan bu makineler çok büyük bir dış ticaret açığına neden oluyor. 

2016 yılında harabe haline gelmiş olan Taksan Üretim Tesislerini satın alarak, hem atıl vaziyetteki üretim tesisini ayağa kaldırmış olduk hem de ithalata bağımlı olan CNC makinelerin ülkemizde üretilmesinde öncü olduk. Makine üretiminde ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak ve tüm makine ihtiyacını yerli olarak karşılayabilmek için başta ar-ge merkezimiz olmak üzere tüm takım arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıyoruz.  Bu uğurda desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.   [Haberin devamı 46.sayfadadır]


Pandemi koşulları çalışmalarınızı ve hedeflerinizi nasıl etkiledi? Ne tür önlemler aldınız?

COVID-19 Pandemisinin çıkış noktasının insan odaklı olması sebebiyle kriz, yine insanı en çok ilgilendiren ekonomi değişkeni olan istihdamı da derinden etkilemiştir. Bu sebeple tüm dünyanın kriz sürecini aşabilmesi temelde salgınla ne kadar etkin ve iyi mücadele edildiği ile alakalıdır. Biz bu bilinçle Dener Group olarak iş arkadaşlarımızın sağlığını odak noktamız haline getirdik ve gerekli önlemleri uygulamak üzere hızla harekete geçtik. Düzenli dezenfeksiyon işlemlerine, çalışanlara günlük olarak çoklu tıbbi maske dağıtımına, düzenli ateş ölçümü yapılmasına kadar önlemler almanın yanı sıra dönüşümlü olarak uzaktan çalışma düzenine geçtik. 

Aldığımız önlemler sayesinde, fabrikalarımızda durma veya yavaşlama bir yana, yeni personel istihdamlarımız ile daha büyük daha güçlü bir ekip halinde hedeflenen büyüme rakamlarımızın da üzerinde üretimlerimize hızla devam ederek bu zorlu süreci başarıyla yürüttüğümüzü düşünüyoruz.


Orta ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’nin en büyük makine üretim tesisi olan Taksan kampüsündeki mevcut dökümhaneyi revize ederek 2023 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Toplam yapacağımız yatırım tutarı 80 milyon dolar civarında. Yıllık ortalama %35 civarında büyüyen Dener Group, modernizasyon yatırımları, kapasite artışı ve yeni yatırımlarla büyüme hızını daha da arttıracak.

Global pazarda da büyümek için yurtdışı yatırımlara da devam ediyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Dener’in de hayali olan “7 kıtaya 7 şirket” kurmayı hedefledik. Başlangıç olarak Amerika’da DenerUSA adında bir şirket kurarak ABD pazarına daha hızlı ürün ve servis hizmetlerimizi sunmaya başladık. Bu firmanın yöneticisi Türk, çalışanları ABD'li. İkinci olarak Avrupa bölgesine hizmet veren ve Almanya'da kurulan DenerGmBH adındaki şirketimiz de hizmet vermeye hızla devam etmektedir. Yakın zamanda da Hindistan, Malezya ve Endonezya ve daha birçok yerde şirketler kurup ürün ve hizmetlerimizi o bölgelere daha hızlı bir şekilde ulaştırmayı hedefliyoruz. 


Eklemek istedikleriniz…

Yerli ve milli makine sanayisine değer katan, istihdamının %40 ı alanında uzman mühendis ekibimizle, 1.300.000 m2 lik entegre üretim tesislerimizde, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tutarak, kaliteden taviz vermeden, çevreye duyarlı üretim teknikleri ile sektörün en büyük üreticisi konumundayız.

Üretim ve Geliştirmenin yanı sıra sertifikasyon, kalite ve satış sonrası servis hizmetlerine de önem veren grubumuz, Endüstri 4.0 destekli makine projelerinin hayata geçirilmesi ile müşterilerimizin verimliliklerini de kontrol altında tutmalarını, olası arızaların önceden belirlenerek proaktif servis-bakım hizmetlerini de müşterilerimize sunmaktayız.