12 Ağustos 2022 Cuma

Çelikteki başarısını alüminyuma taşıyan MMK Metalurji, müşteri portföyünü ve pazar payını artırıyor

Alüminyum ürün çeşitlerimiz
Alüminyum kalitelerinde özellikle sektörde en çok tüketilen 1050-3003-3105 alaşımlarında 0.40 mm ile 1.2 mm kalınlık aralığında ve 800-1250mm genişlik aralıklarında müşterilerimizin taleplerini karşılıyoruz. Her geçen gün üretim aralığımızda genişlemeye gidiyoruz. Bu aralıkları genişletmeye çalışıyoruz. Daha geniş bir aralıkta daha fazla ürün yelpazesinde müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

Alüminyum sektördeki varlığımızı artırıyoruz
Çoğunlukla trapez, çatı-kenet, reklam panosu, sandviç panel ve asma tavan sektörlerinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle boya laboratuvarlarımızın olması sektörde bizim ve müşterilermiz için çok büyük avantaj... Renk çalışmalarını kendi bünyemizde yapabiliyoruz. Sektörde MMK Metalurji’nin boyalı ürün kalitesini ve tecrübesini herkes bilir. Ayrıca bu tecrübeyi alüminyuma da yansıttık. Çalışanlarımız ve sistemimiz yıllardır bu iş üzerine yoğunlaştı, daha detay ve ince iş isteyen alüminyum sektöründe de başarılı olduk. Çelikte olduğu gibi alüminyumda da tercih edilen firma olma yolunda ilerliyoruz.
Gittikçe genişleyen müşteri portföyümüz ve pazar payımızla sektörde varlığımızı arttırıyoruz.

Yurtiçi piyasasında tercih edilen bir firma olmayı başardık, ihracat yapmaya başladık 
Sektörde bildiğiniz üzere büyük ve yıllardır bu işi yapan firmalar var. Bu firmalar arasından sıyrılmak ve insanların alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmak hayli zor. Bunu ürün kalitemiz ve tecrübeli çalışanlarımız ile değiştirdik. Yurtiçi piyasasında tercih edilen bir firma olmayı başardık. Ayrıca global bakış açımız ve yurtdışı tecrübemiz ile bu yıl ihracat yapmaya başladık, bugün itibariyle yurtdışında da müşterilerimize hizmet veriyor durumdayız. Gittikçe genişleyen ürün yelpazemiz ile ihracatımızı da arttırmayı başaracağız.

MMK Metalurji olarak Türkiye ekonomisinin daralmaması için ekstra efor sarf ettik 

Yılın ilk çeyreği gayet hareketliydi ve beklentilerimiz artmıştı. Mart ayında pandeminin etkisi ile tüm dünya neredeyse durma noktasına geldi. Çok hızlı aksiyonlar alarak bu süreci sıkıntısız bir şekilde atlattık. Çoğu sektörler daralan ekonomilerden dolayı iş yavaşlatma ve işçi çıkarma düzeyine geldi. Biz MMK Metalurji olarak Türkiye’nin ekonomisinin daralmaması için ekstra efor sarf ettik. Ne iş yavaşlatma ne de işçi çıkarma süreçlerine girmedik, hatta düşünmedik bile. Ülkemiz sağlam yapısı ile krizlerden çok çabuk kurtulma yetisine sahip. En az zararla Türkiye bu krizin de üstesinden geliyor. Devlet, teşvikleri ile sektörlerde tüketim-üretim dengesi koruyor. Son birkaç aydır da Avrupa’da ekonomik toparlanmalar var. Yıl içerisinde Çin‘in daha çok iç tüketimini artırıp ihracat yerine ithalata ağırlık vermesi de toparlanmayı kolaylaştırdı. İnsanlar pandemi süreci önlemleri ile yaşamaya alışıyor. Aşı haberleri sürekli gündemde... Artık ekonomik iyileşmelerin daha da artacağı, daha hızlı aksiyon alıp toparlanan Türkiye için durumun çok daha iyi olacağını öngörüyoruz.
Türkiye’de boyalı alüminyum sektörünün en büyük tüketim alanlarından biri olan inşaat sektörü 2020 başı itibari ile pandemi dolayısı ile yaşanan daralmalarla durma noktasına geldi. Dolayısı ile bu alandaki tüketimleri de olumsuz yönde etkiledi. 3. Çeyrekten itibaren devlet destekleri ve uygun krediler ile sektör yeniden canlandı. Dolayısı ile talepler de artmaya başladı. Sadece Türkiye‘de değil tüm dünyada durum bu şekilde. Avrupa‘da Çin‘de sektör büyük bir ivme ile hareketlendi. Demir-çelikte olduğu gibi alüminyum sektöründe zaten ciddi bir ihracat potansiyeli ve gücü olan ülkemizin ihracatı da artmaya başladı. Son dönemde de gelişen pazar koşullarına bağlı olarak yeni potansiyelleri araştıran ve farklı yeni ticaret kanalları oluşturan bir Türkiye gözlemlenmektedir. Özellikle ülkemizin jeopolitik avantajı ve bu zamana kadarki yarattığı kalite algısı ve çok çabuk aksiyon alabilen yapısı ile bu tür dönemlerde direkt tercih sebebi olmaya devam edeceğini düşünerek Türkiye piyasasının bu süreçten de güçlenerek çıkacağını öngörmekteyiz.