1 Haziran 2023 Perşembe

Kerim Çelik

Kerim Çelik

Kerim Çelik Satış Direktörü Özgür Savaş:
“Ar-Ge ve inovasyondan yararlanarak yeni
projelerimizi ortaya çıkarmak önceliğimiz olacak,
odağımızda iç pazar bulunuyor”
Pandemi koşullarına rağmen müşterilerini, kaliteli çelik ürünleriyle buluşturdukları iki seneyi geride bıraktıklarının altını çizen Kerim Çelik Satış Direktörü Özgür Savaş, 2022 yılında da hedeflerine ulaşacaklarını öngördüğünü belirtti. Savaş, sorularımızı yanıtladı.

Çelik servis merkezi faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kerim Çelik markası olarak 1960 yılından bu yana Borusan Holding’in ilk girişimlerinden biri olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda çağdaş anlamda ilk çelik servis merkezimiz 1977 yılında hizmete alındı. Böylelikle dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı Kerim Çelik oldu. Bugün de çalışmalarımıza dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile devam ediyoruz.
Toplam 500 bin ton üretim kapasitesi ile sunduğumuz çelik servis merkezi hizmetleri, üretim zincirinde çelik üreticisi ve nihai ürün arasında önemli bir bağlantı ve aşama oluşturuyor. Dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetlerimizi,  Bursa, Manisa Adana ve İstanbul şubelerimiz ile müşterilerimize ulaştırıyoruz. Soğuk haddelenmiş sac, kaplamalı sac (Sıcak Daldırma Galvanizli, Galvanil, Galfan, Aluzinc, Alusi), boyalı sac, sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş sacı dilme ve boy kesme işlemlerinden sonra nihai kullanım ebatlarında hazırlayarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyor, işletmelerin yapılarına uygun şekilde dilinmiş, boy kesilmiş ya da onların istediği ölçülerde ebatlandırılmış ürünler hazırlıyoruz.
Hizmet verdiğimiz sektörler arasında ise otomotiv yan sanayi, beyaz eşya ana ve yan sanayi, ısıtma-soğutma ve havalandırma, elektrik, aydınlatma, elektronik, yapı–inşaat, asansör, makine ve yedek parça, radyatör, kilit, silo ve tavukçuluk ekipmanı, mobilya ve aksesuar üreticileri, kablo ve taşıma sistemleri, boru profil, çelik servis merkezleri bulunuyor.

Neden tercih ediliyorsunuz?
Pazarda bizi farklılaştıracak projeler üzerine çalışmamıza ve iş süreçlerimizi sürekli geliştirmemize olanak tanıyan Ar-Ge ve inovasyon bizim için büyük önem taşıyor.  Bu noktada Borçelik’in 2017 yılında yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı, Gemlik’te açtığı Ar-Ge merkezi bize değer katıyor. Müşterilerimizin taleplerine tam olarak hitap eden kaliteli ürünler tasarlayıp üretmek ve ülkemizin dört bir yanına bunları sunmak bizi farklılaştırıyor ve müşterilerimizin tercihlerine etki ediyor.

İç pazar ve ihraç pazarlarınızda talep nasıl seyrediyor? Pandemi tedbirlerinin gevşetilmesinin olumlu yansımaları oluyor mu?
Pandemi koşullarına rağmen hizmet verdiğimiz müşterilerimizi, kaliteli çelik ürünleriyle buluşturduğumuz iki seneyi geride bıraktık.  Pandeminin başladığı 2020 yılında pazar payımızı artırmayı başarmış, satış portföyümüze yeni sektörler ve müşteriler eklemiştik. 2021 yılında da benzer bir performans sergiledik ve seneyi hedeflerimiz doğrultusunda kapamayı başardık. Önümüzdeki dönemde süreçlerimizi, müşterilerimize verimlilik katan kaliteli ürün ve hizmetler ortaya koymak adına yenilemeye devam edeceğiz. Ar-Ge ve inovasyondan yararlanarak yeni projelerimizi ortaya çıkarmak önceliğimiz olacak. Kerim Çelik olarak odağımızda iç pazar bulunuyor.

2022 ile ilgili öngörü ve planlarınızı paylaşabilir misiniz?
Sektörümüzde düşen kar marjları rekabeti zorlaştırırken bizi daha inovatif düşünmeye yöneltiyor. Bunun sonucunda da daha yenilikçi ürün ve hizmetler tasarlıyor, farklılaşmaya odaklanıyoruz. Müşterilerimizin hurdasını azaltan, süreçlerini optimize eden, işletme sermayesini azaltan aynı zamanda onların maliyet, iş güvenliği ve lojistik beklentilerini karşılayan yüksek katma değerli hizmet ve ürünler sunmaya devam ediyoruz. Yılı hedeflerimizi tutturduğumuz bir sene olarak kapatacağımızı düşünüyoruz.