9 Aralık 2022 Cuma

İnka

İnka

Taksim’in sembolü Atatürk Kültür Merkezi projesinde İNKA tercih edildi

İstanbul’un önemli yapılarından olan eski AKM binası yeniden yapılarak 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Eski AKM binasının mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu’nun imzasını taşıyan yeni Atatürk Kültür Merkezi, 5 bloktan oluşuyor. Yeni AKM binasında 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, 1.000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark yer alıyor. Bu önemli projede; askı/destek sistemleri, yivli kaplin/fittings, atık su pik boru ve pik sifonik sistem noktasında tüm ürün gruplarıyla tercih edilen marka ise İNKA oldu. Beşer Yapı Mekanik İşler Yöneticisi Adil Sönmez’e neden İNKA’yı tercih ettiklerini, hangi ürünlerini kullandıklarını sorduk.

AKM projenizde, İNKA sizlere nasıl yardımcı oldu?
İNKA çatısı altındaki tüm ürünleri projemiz içerisinde birçok nokta da kullandık. Tüm mekanik tesisat askı ve destek sistemlerinde, opera binamızın yağmur suyu toplamalarında Pam Global markası adında “Pik Sifonik” sistemlerinde, yine Pam Global markası adında Atık Su Pik Boru ve Fittings ürün grubunda ayrıca bunların haricinde projemizde ısıtma-soğutma için dört borulu fan-coil kullanılıyor, bu fan-coil’lere gelen/giden boruların birleşim noktalarının tamamı kaplinlidir. Bu kaplinlerin tamamı da İNKA’dan temin edilmiştir. Ayrıca yangın sistemimiz de İNKA kaplinli bağlantıları kullanılmıştır. Sifonik sistem için bütün projelendirme ile birlikte süzgeç ve borulama dahil tüm ekipmanların da İNKA güvencesiyle Pam Global markası kullanıldı.

İNKA Fixing Systems’i tercih ettiğiniz projelerinizde verimlilik, maliyet vb. konulardaki kazançlar nelerdir?
Şimdi burası bir kültür merkezi olduğu için buradaki asıl önemli olan hususlar yangın, akustik ve titreşimdir. Bu bağlamda borular üzerinden titreşim iletilmesini kaplinli sistem yaparak sağladık. Böylelikle bize akustik ve titreşim açısından İNKA’nın epey bir yardımı oldu. Eğer bunu yapmasaydık çok daha farklı çözümlere gidecektik ve böylelikle bizim maliyetlerimiz çok artacaktı, işçiliğimiz artacaktı. Ayrıca atık su ve sifonik sistemde yangın A sınıfında yer alan pik boru ve fittings grubunu da İNKA’dan tedarik ederek yangın önlemleri hususunda projemize değerli katkı sağladık.

İNKA Fixing Systems’in sektöre ne gibi katkıları oluyor?
İNKA gibi kurumsal bir firma, bize her yönüyle yardımcı olacan bir firma, yani hem işin proje tarafında bize yardımcı olacak hem uygulama tarafında yardımcı olacak, hatta biz burada uygulamadan sonra da sifonik sistemlerle ilgili sahada uygulamaların doğru olduğuna dair bir müşavirlik hizmeti de aldık açıkçası kendilerinden ve böylelikle de yaptığınız iş daha doğru olmuş oluyor kalitesi daha yüksek olmuş oluyor.